Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Egzamin na kartę rowerową pod okiem policjantów i nowe przepisy ruchu drogowego

Data publikacji 01.06.2021

W środę uczniowie z Zespołu Szkół w Broniszewicach przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Poprawności wykonywanych zadań pilnowali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy uczestniczyli w egzaminie. Mundurowi rozmawiali także z uczniami na temat przepisów ruchu drogowego, min. o nowych zasadach jazdy na hulajnodze elektrycznej i przepisów dotyczących pieszych.

26 maja br. na terenie szkoły w Broniszewicach, policjanci z pleszewskiej drogówki uczestniczyli w egzaminie na kartę rowerową dla dzieci i młodzieży. 

Po zdaniu pierwszej części teoretycznej - test ze znajomości przepisów ruchu drogowego i znajomości znaków drogowych, przyszedł czas na drugą część praktyczną - jazda rowerem po wyznaczonych trasach, które to odzwierciedlały skrzyżowania, przejścia dla pieszych itp. Wszyscy uczestnicy świetnie poradzili sobie z otrzymanymi zadaniami.

Głównym założeniem działań Policji w prowadzeniu egzaminów praktycznych na kartę rowerową jest propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży. Wydawanie karty rowerowej jest nierozerwalnie związane z odpowiednim szkoleniem i sprawdzeniem wiadomości oraz umiejętności uczniów ubiegających się o pierwsze w życiu „prawo jazdy”.

Karta rowerowa upoważnia dzieci i młodzież od 10 do 18 lat do jazdy rowerem po drogach publicznych. Obok odpowiedniego wyposażenia roweru (światła, odblaski, sprawne hamulce) jest niezbędnym warunkiem bezpiecznego poruszania się po drodze.

Spotkanie było świetną okazją do przypomnienia obowiązujących już zasad bezpieczeństwa na drodze, jak również tych dopiero wchodzących w życie. Policjanci omówili nowe regulacje, dotyczące pieszych oraz przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna w znowelizowanych przepisach ma status pojazdu. Obecnie obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnodze elektrycznej dziecka w wieku do 10 lat na drodze. Wyjątek! W strefie zamieszkania dziecko do 10 lat może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku 10 - 18 lat, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. „AM”, „A1”, „B1”, „T” 

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. 

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

  • Na obrazie widać chłopca, jadącego na rowerze. rower koloru jasnego, chłopiec ubrany w czapkę i kurtkę. Zdjęcie wykonane podczas zdawania egzaminu na kartę rowerową
  • Na obrazie widać dziewczynkę w różowym kasku, jadącą na różowym rowerze. Dziewczynka jest uśmiechnięta.
  • Na zdjęciu widać dzieci na rowerach, którzy zdawali egzamin na kartę rowerową. Tyłem odwróconych jest dwóch policjantów, którzy mają kamizelki odblaskowe z napisem Policja

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony