Oszustwa telekomunikacyjne

Ostrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystują proces cyfryzacji.

W związku z realizowanym procesem cyfryzacji naziemnego sygnału telewizyjnego w bieżącym miesiącu między innymi na terenie województwa wielkopolskiego miały, lub wkrótce nastąpią kolejne wyłączenia analogowego sygnału telewizyjnego. W związku z tym Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek podejmuje systematyczne starania zmierzające do zwiększenia świadomości społecznej w obszarze wdrażanego procesu, w czym czynnie wspiera go także Policja.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się spotkanie Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka oraz przedstawicieli szeregu instytucji i podmiotów odpowiedzialnych za wdrożenie nowego systemu nadawania telewizji naziemnej z samorządowcami województwa wielkopolskiego wszystkich szczebli, zaczynając od sołectw poprzez gminy i powiaty, a kończąc na województwie. Celem spotkania było przedstawienie problematyki związanej z wprowadzaniem nowego systemu oraz ewentualnych zagrożeń z tym związanych.

Sprawa ta dotyczy odbiorców sygnału telewizyjnego, którzy by oglądać najpopularniejsze programy używają w tym celu własnych indywidualnych anten lub anten zbiorczych. W żadnym przypadku nie dotyczy to użytkowników telewizji kablowych oraz telewizji satelitarnych. To oznacza, że problem wyłączenia naziemnego analogowego sygnału telewizyjnego dotyczy około 30% mieszkańców naszego kraju, w tym także województwa wielkopolskiego.

Biorąc pod uwagę stosunkowo wysoki poziom skomplikowania terminologii technicznej wiążącej się z nadawaniem i odbiorem sygnału telewizyjnego niezwykle ważne jest by nie podejmować pochopnych decyzji inwestycyjnych, które mogą nas narazić na niepotrzebne wydatki, a nawet straty. Warto dokonywać przemyślanych zakupów w lokalnych sklepach i punktach cieszących się zaufaniem konsumentów, w których dodatkowo można uzyskać wyczerpujące informacje techniczne na temat indywidualnych potrzeb technicznych i sposobów montażu niezbędnego sprzętu.

Dlatego zanim zostanie zakupiony dodatkowy sprzęt należy sprawdzić, czy już posiadany nie gwarantuje możliwości odbioru cyfrowego sygnału telewizyjnego, także przy wykorzystaniu bardziej zorientowanych sąsiadów, znajomych i przede wszystkim członków rodziny, także tych młodszych, którzy dysponują znacznie bogatszą wiedzą techniczną. Dopiero gdy odbiór cyfrowego sygnału telewizyjnego okaże się niemożliwy, należy udać się do sklepu lub punktu usługowego, który jest znany w okolicy ze swojego profesjonalizmu, co winno zagwarantować nam bezpieczeństwo zakupu. Unikajmy przypadkowych sprzedawców sprzętu, którego pochodzenie trudno zweryfikować. Nie dajmy się także omamić przedstawicielom handlowym, którzy będą próbowali wykorzystać wyłączenie sygnału analogowego dla zwiększenia własnych dochodów, bez brania pod uwagę potrzeb i możliwości odbiorcy.

Aby odbierać telewizję cyfrowa należy posiadać telewizor nowej generacji lub do telewizora starego typu dokupić dekoder DVB-T-MPEG-4. W związku z wprowadzanymi zmianami powstała nowa metoda oszustwa - NA DEKODER.

To metoda wyłudzania pieniędzy, której ofiarami stają się głównie osoby starsze. Sprawcy korzystając z informacji o zmianie sposobu nadawania sygnału telewizji z analogowego na cyfrowy, oferują do sprzedaży dekodery. Wykorzystując naiwność i łatwowierność osób starszych, wyłudzają pieniądze oferując niesprawne bądź też nieużyteczne urządzenia. Przypominamy, że sprzedawcy zgodnie z litera prawa mają obowiązek poinformować klienta przed zakupem, że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Gdyby kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, a my nie zostaliśmy o tym poinformowani przed zakupem, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Policjanci przestrzegają przed oszustami

Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Informują np. że jeżeli ktoś nie kupi dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli telewizji wmawiają, że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić abonament dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie. Często też dochodzi do sprzedaży sprawnych dekoderów DVB-T-MPEG-4 , jednak za bardzo zawyżoną cenę.

Oszuści jako ofiary przestępstw najczęściej wybierają osoby starsze, niezorientowane w szczegółach technicznych. Warto więc zadbać o starszych członków rodziny i wspomóc ich w wyborze i kupnie odpowiedniego sprzętu. Zalecamy dokonywanie zakupów w zaufanych punktach sprzedaży. Nabywanie sprzętu u domokrążcy zawsze opatrzone jest dużym ryzykiem.

Warto także pamiętać, że konsument, który zawarł umowę na odległość (np. kupił dekoder i podpisał umowę abonamentową), ma prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Jest ono jednak ograniczone w czasie i przysługuje jedynie przez 10 dni. W takiej sytuacji zalecany jest także kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Odpowiednie urządzenia oraz informację bez problemu można uzyskać w sklepach oferujących sprzęt elektroniczny. Informację można zasięgnąć też dzwoniąc na bezpłatna infolinię 800 007 788 oraz na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, KWP Poznań

Powrót na górę strony