Nie daj się oszukać!
W środę 22 lutego br. pleszewscy policjanci zostali powiadomieni przez mieszkańców Pleszewa o próbach oszustw. Seniorzy, na szczęście, nie uwierzyli w historie przestawione przez rzekomych członków rodziny i dzięki temu uchronili oszczędności swojego życia. Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami na wszelkie możliwe sposoby. Pomóż nam w tym! ZADZWOŃ DO NAJBLIŻSZYCH ZANIM ZROBIĄ TO OSZUŚCI!
Oszuści, podali się za członków rodziny i w ten sposób próbowali wyłudzić pieniądze od osób starszych. Oszuści dzwonili do seniorów na numer stacjonarny, podawali się za członka rodziny, który uczestniczył w wypadku drogowym i jako sprawca został zatrzymany. Prosił o pieniądze, gdyż rzekomo tylko dzięki nim uniknie odpowiedzialności karnej. Do oszustw na szczęście nie doszło.
Policjanci prowadzą działania prewencyjne, podczas których rozdają ulotki i poradniki dla seniorów, jak ustrzec się przed zagrożeniami. O oszustwach informują też podczas zebrań sołeckich i spotkań z mieszkańcami.
Apelujemy do mieszkańców, aby informowali osoby starsze, członków swojej rodziny o oszustwach i ostrzegali ich przed sposobem działania oszustów. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy, seniorzy nie dadzą się oszukać!
Przypominamy!
Oszuści bardzo często też podają się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP
Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, co tłumaczą różnymi okolicznościami. Oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna – podająca się za funkcjonariusza Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Nalega by przekazać pieniądze oszustowi, co umożliwi zatrzymanie go na gorącym uczynku. „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Oczywiście po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
Pamiętajmy! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją pod numerem 997. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.
Jak nie dać się oszukać?
- dzwoni telefon
- ·ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym…coś się wydarzyło: wypadek, choroba
- rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie
- ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów…
- ·pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy
- pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu
- ·rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu
Pomogłaś/eś, przekazałaś/eś pieniądze, czekasz…
Uspokoiłaś/eś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję … już wiesz, że dałaś/eś się oszukać… Straciłaś/eś wszystkie swoje oszczędności!
Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożna/y, pamiętaj:
Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
- ·nie działaj pochopnie pod presją czasu
- ·po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
- ·jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112