Wspólnie dla bezpieczeństwa seniorów
Pleszewscy policjanci realizują szereg akcji profilaktycznych z seniorami. W połowie listopada wspólnie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów zorganizowali spotkanie w m. Gizałki. W prelekcji uczestniczyli seniorzy z Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Podczas spotkania zostały omówione i przedstawione podstawowe kwestie, dotyczące bezpieczeństwa seniorów oraz zawierania umów.
15 listopada br. w Gizałkach odbyło się spotkanie z seniorami z Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Prelekcję przeprowadziła asp. Monika Lis – Rybarczyk – profilaktyk społeczny i Małgorzata Nadera - Powiatowy Rzecznik Konsumentów.
Prowadzący spotkanie przekazali osobom starszym niezbędną wiedzę i informacje pozwalających ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, jakie mogą dotknąć najczęściej seniorów.
Omówione zostały m.in. zagadnienia związane z przestępstwami na tzw. wnuczka, policjanta, pracownika administracji itp. Sprawcy w sposób wyrachowany wyłudzają najczęściej od osób starszych pieniądze, narażając ich na utratę często wszystkich zgromadzonych oszczędności.
Od Rzecznika Konsumentów osoby starsze dowiedziały się jakie są ich prawa i obowiązki jako konsumenta, w jaki sposób złożyć reklamację oraz jakie środki ostrożności zachować podczas podpisywania umów.
Na zakończenie spotkania, uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe na rowery, ufundowane przez WORD w Kaliszu, a także ulotki informacyjne, zawierające rady i ostrzeżenia przed oszustami. Wydruk materiałów informacyjnych ufundowało Starostwo Powiatowe w Pleszewie.
Przypominamy i przestrzegamy!
Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, lub osobami, które zapraszamy do mieszkania. Zawsze, w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach. Dzięki szybkiej reakcji policjanci od razu będą mogli przystąpić do działania. Jeżeli nie mamy pewności co do autentyczności słów osób podających się za pracownika wodociągów, hydraulika, czy policjanta żądajmy okazania dokumentów potwierdzających ich słowa. Dobrym sposobem jest również potwierdzenie w firmie, czy instytucji, które rzekomo reprezentują. Wystarczy zadzwonić i się upewnić. Pamiętajmy o osobach starszych i samotnych. Uczulmy je, aby były szczególnie ostrożne, a przypadku najmniejszych wątpliwości informowały bliskich i Policję.