Oszustwo na policjanta, wypadek - Stracili dorobek całego życia
W ostatnim czasie oszuści działający metodą „na wypadek, policjanta” znowu się uaktywnili na terenie Wielkopolski. Niestety, wczoraj seniorzy z powiatu pilskiego wpadli w sidła oszustów i przekazali im oszczędności całego życia. Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców po raz kolejny przypominamy i przedstawiamy porady. Przeczytajcie je, by nie dać się oszukać i nie utracić dorobku życia. Pamiętajmy, oszuści potrafią wprowadzić w błąd, grając na emocjach seniorów, chęci pomocy rodzinie, a wszystko zawsze dzieje się pod presją czasu.
Przede wszystkim, gdy otrzymamy taki telefon powinniśmy zachować zimną krew i zdrowy rozsądek. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom bez względu na to jakie historie będą nam opowiadać.
- Skontaktujmy się z naszymi bliskimi czy taka sytuacja miała miejsce, ale nie pod numer, który podaje nam fałszywy wnuczek, czy policjant, ale ten, który mamy do niego zapisany od wielu lat.
- Przed telefonem na policję zawsze DOKŁADNIE rozłączmy poprzednie połączenie.
- Kolejną stosowaną przez przestępców metodą jest ta ,,na policjanta”. Oszuści podając się za funkcjonariuszy różnych służb mundurowych pod pretekstem prowadzenia np. akcji przeciwko oszustom proszą nas o przelanie gotówki. Argumentują to tym, że wtedy pieniądze będą bezpieczne.
- Pamiętajmy, że żaden policjant nie ma prawa żądać od nas jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli to robi, to znak, że mamy do czynienia z oszustem i jak najszybciej powinniśmy zawiadomić policję. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.