Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debata społeczna w Gizałkach

Data publikacji 20.04.2023

Wczoraj, w auli Zespołu Szkół w Gizałkach odbyła się debata społeczna. Szczególną uwagę zwrócono na metody, jakimi posługują się oszuści, a także sposoby uniknięcia zagrożeń. Przybliżona została również tematyka związana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Podczas debaty wyjaśniono zasady działania aplikacji "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz "Moja Komenda".

19 kwietnia br. w auli Zespołu Szkół w Gizałkach odbyła się debata społeczna, poświęcona bezpieczeństwu mieszkańców. Debatę poprowadził nadkom. Bartosz Nowicki. Udział w niej wzięli: Wójt Gminy Gizałki Robert Łoza, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pleszewie mł.insp. Paweł Sobański, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Anita Piechocka, st.asp. Monika Lis - Rybarczyk - profilaktyk społeczny, asp. szt. Monika Kołaska – oficer prasowy, Grzegorz Lesiewicz - kierownik Biura Terenowego ZUS w Pleszewie oraz dzielnicowi z PP Chocz - st.asp. Sławomir Łoza, mł.asp. Roman Dziatkiewicz i sierż. Łukasz Wasiewicz na czele z kierownikiem PP Chocz asp. szt. Markiem Szczepaniakiem. Nie zabrakło też sołtysów i radnych oraz dyrekcji szkoły podstawowej w Gizałkach.

Na początku spotkania policjanci wyjaśnili do jakich metod uciekają się oszuści, na czym polega oszustwo „na policjanta” i „na wypadek”. Podkreślono, że przestępcy cały czas modyfikują swoje metody, dlatego tak ważna jest ostrożność i czujność. Podczas debaty omówione zostały przestępstwa związane z tzw. spoofingiem, czyli oszustwem, polegającym na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar. Zwrócono też uwagę na oszustwa na tzw. Blika i na przestępstwa, do których dochodzi podczas sprzedaży produktów. Na zakończenie prezentacji policjanci wyjaśnili jak uchronić się przed nieuczciwymi praktykami.

W dalszej części spotkania mundurowi omówili zasady bezpiecznego poruszania się po drogach w roli, zarówno kierowcy, jak i pieszego. Podkreślono, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Przypominamy, ze obowiązek taki ma każda osoba piesza, która porusza się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Kierujący samochodem widzi taką osobę z odległości od 150 do 300 metrów. Zwrócono też uwagę na koniecznosc zachowania szczególnej ostrożności w obrębie przejść dla pieszych, Uczestnicy zapoznali się także z zasadami działania aplikacji " Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz "Moja Komenda".

Przedstawiciel ZUS-u Grzegorz Lesiewicz zachęcał zebranych do zakładania kont bankowych. Omówił szczegółowo, jakie świadczenia przysługują seniorom i innym grupom społecznym. Podkreślił, że pracownicy tej instutucji nie odwiedzają mieszkańców w domach, aby, np. wręczyć im świadczenia, czy żądać jakiejś sumy pieniędzy. Ostrzegał także, aby nie odpowiadać na e-maile, które tylko teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera i uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.  

Na zakonczenie, każdy uczestnik mógł zadać pytania, które szczególnie go nurtują. 

 

  • Na zdjęciu widać policjantów, którzy prowadzą debatę społeczną w Gizałkach.
Powrót na górę strony