ZADBAJMY O BEZPIECZNE ŚWIĘTA
Okres przedświąteczny jak i same święta – to przede wszystkim czas radości i szampańskiej zabawy. Zanim jednak zasiądziemy do wigilijnego stołu, czeka nas przedświąteczna gorączka, w którym robimy dużo zakupów, wyjeżdżamy do rodziny, znajomych. Zadbajmy, by te dni minęły spokojnie i bezpiecznie.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Okres świąteczno-noworoczny to wzmożony ruch pojazdów i pieszych w rejonach placówek handlowych, targowisk i w środkach komunikacji publicznej, dworcach. W okresie przedświątecznym ze wzmożona aktywnością zaczynają też działać ci, którzy szukają łatwego i szybkiego zarobku: złodzieje, oszuści oraz włamywacze.
Okres przedświąteczny to także czas, z uwagi na porę roku, trudnych i zmiennych warunków atmosferycznych, szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa kierujących pieszych.
Pojawiające się wraz ze świąteczną gorączką zagrożenia to dla Policji czas wzmożonych działań prewencyjnych. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem osób przez wzmożone kontrole drogowe oraz kontrole bazarów i targowisk.
Jednak by mieć pewność, że święta będą dla każdego z nas radosne i bezpieczne, sami także zadbajmy o to pamiętając o kilku najważniejszych zasadach.
BEZPIECZNI NA DROGACH
Teraz, kiedy temperatury spadają poniżej zera a na drogach może zrobić się biało, należy pamiętać o tym, by prędkość jazdy dostosować do warunków panujących na drodze. Wymiana opon letnich na zimowe powinna być normą gdyż śliska jezdnia znacznie wydłuża drogę hamowania. Kierowcy powinni szczególną uwagę zwrócić na pieszych i rowerzystów, którzy po zmroku staja się mniej widoczni.
Kierujący pojazdami powinni pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu!
BEZPIECZNE ZAKUPY
Wybierając się na zakupy pamiętajmy, by parkując pod marketami i na parkingach miejskich, nie pozostawiać w samochodzie dokumentów, torebek i innych cennych przedmiotów. Szczególną ostrożność należy zachować tam, gdzie panuje ścisk – w centrach handlowych i na targowiskach. Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Pieniądze powinniśmy nosić tam, skąd najtrudniej je wydobyć, np. w wewnętrznej kieszeni kurtki lub na dnie torebki. Przy kasie nie pokazujmy całej zawartości portfela.
Rozwagę i czujność należy zachować także wtedy, gdy zakupy robione są w sieci. Zanim dokonamy zakupu jakiegoś towaru należy dokładnie sprawdzić ofertę i sprzedającego, sprawdzić opinię oraz komentarze wystawiane przez inne osoby. Korzystajmy ze sprawdzonych portali internetowych!!
BEZPIECZNY DOM
Wielu z nas święta spędzi poza domem – u rodziny, w górach, ze znajomymi. Pamiętajmy, że włamywacze nigdy nie świętują. Dlatego zanim opuścimy dom czy mieszkanie sprawdźmy, czy nasze mienie jest bezpieczne. Solidne zamki, alarm, dokładni zamknięte okna – takie zabezpieczenia z pewnością ograniczą ryzyko włamania. Dobrym rozwiązaniem są też lampy wyposażone w czujki ruchu, które zaświecą w momencie, gdy na naszej posesji pojawi się nieproszony gość. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też pomoc zaufanego sąsiada, który czujnym okiem sprawdzi czasem, czy nie dzieje się coś podejrzanego.
Policjanci będą przez cały czas czuwać nad bezpieczeństwem na drogach, prowadzić wzmożone kontrole kierujących, pełnić służbę w miejscach, w których najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych czyli na targowiskach, bazarach i w okolicach supermarketów. Jednak to od nas samych w dużej mierze zależy, czy nie staniemy się ofiarami złodziei i włamywaczy.
Zadbajmy, by te święta były wesołe i bezpieczne!