Oszustwa na OLX - jak ich uniknąć
Sprzedajesz lub kupujesz coś poprzez stronę OLX lub inny portal aukcyjny? Uważaj! Oszuści nie próżnują i wymyślają nowe sposoby na zdobycie Twoich pieniędzy. Pamiętaj, przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży lub zakupu możesz stracić oszczędności.
Wczoraj, do pleszewskiej komendy wpłynęły dwa zawiadomienia o oszustwach na OLX. Jeden z pojkrzywdzonych zakupił męskie buty za kwotę 270 zł, drugi - telefon komórkowy za 250 zł. Niestety, po otrzymaniu przesyłek i odpakowaniiu ich okazało się, że pierwszy z nich otrzymał buty damskie, a drugi - bidon i powerbanka. Pokrzywdzeni chcieli wyjaśnić sprawę ze sprzedającymi. Niestety, z ich strony nie było żadnego odezwu.
Robiąc zakupy na aukcjach, bądź na portalach z ogłoszeniami:
- Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet z nieznanymi osobami, szczególnie takimi z którymi kontakt może być na samym początku utrudniony, np. brak jest numeru telefonu, a jest tylko adres email.
- Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Niekiedy zdjęcie ma wzbudzić zainteresowanie, a w paczce może dojść sterta gazet, cegła lub gwoździe, bądź też przesyłka nie dojdzie nigdy.
- Dokonując zakupu wybranej rzeczy, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś „negatywy").
- Sprawdź też od jakiego czasu ukazuje się ogłoszenie bądź od jakiego czasu sprzedawca proponuje towary do sprzedaży.
- Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji, zanim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność. Zawsze możesz wybrać taka opcję, zanim zapłacisz, to sprawdzisz czy w przesyłce jest faktycznie zamówiony przedmiot.
- Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
- Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, zweryfikuj dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym. Czasami oszuści wykorzystują konta użytkowników, przejmując je bez ich wiedzy, po czym wystawiają na nich fikcyjne towary.
- Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
- Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego lub portalu ogłoszeniowego.
JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?
- Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
- Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz.
- Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
- Koniec. Twoje konto jest PUSTE.
JAK UNIKNĄĆ OSZUSTWA?
- Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
- Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
- Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
- Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
- Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
- Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?
- Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
- Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
- Poinformuj Policję.
Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźc można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędnośi.