Działania "STOP NARKOTYKOM"
W trakcie działań pn. "STOP NARKOTYKOM", prowadzonych w dniach od 7 do 11 sierpnia br. na terenie powiatu pleszewskiego, policjanci wylegitymowali łącznie 226 osób i skontrolowali 109 pojazdów. Kryminalni zatrzymali trzech młodych mężczyzn, z czego dwóch odpowie za czyny popełnione z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
W środę, 7 sierpnia br. na placu zabaw przy ulicy Wierzbowej w Pleszewie, kryminalni zauważyli trzy młode osoby. Po wylegitymowaniu okazało się, że są to mieszkańcy Pleszewa w wieku 15,17 i 18 lat. W trakcie wykonywanych czynności, policjanci ujawnili marihuanę, którą posiadało dwóch z nich: 15 i 18 - latek.
15-latek został przesłuchany w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego. Z uwagi na wiek, zajmie się nim sąd rodzinny. Natomiast 18-latek usłyszał zarzut posiadania narkotyków, do którego się przyznał.
Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te stają się coraz bardziej toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.
W polskich i światowych mediach niemal każdego dnia można znaleźć artykuły na temat kolejnych ofiar narkotyków. Niestety, nawet te przerażające informacje, nie sprawiają, że mniej osób po nie sięga. Młodzi ludzie, w poszukiwaniu nowych doznań, lepszej zabawy, chęci oderwania się od problemów codzienności, a czasami ze zwykłej ciekawości jak to będzie, chętnie zaczynają eksperymentować ze środkami odurzającymi. Sprzyjać temu z pewnością mogą trwające wakacje – czas nie tylko beztroskiego odpoczynku, ale także poznawania nowych miejsc i zawierania kolejnych znajomości. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna eksperymentować z narkotykami prędzej czy później zacznie być uzależniony. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy ktoś ma słabą, czy silną wolę, wziął raz czy dziesięć razy – tu jedyne znaczenie ma to, że zaczęło się brać.