STOP NARKOTYKOM - odpowiedzialność karna
Posiadanie narkotyków i innych środków odurzających jest przestępstwem. W Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii jasno określono są konsekwencje, jakie ponoszą osoby, które wbrew przepisom wytwarzają, posiadają bądź wprowadzają do obrotu zabronione substancje. Zwalczanie przestępczości narkotykowej to wciąż jedno z najważniejszych zadań, z jakimi mierzą się policjanci.
Przypominamy!
-
za posiadanie, wbrew ustawie, środków odurzających lub substancji psychotropowych grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności,
-
osoba, która posiada znaczną ilość takich środków musi liczyć się z karą do 10 lat izolacji;
-
ten, kto chcąc osiągnąć korzyść majątkową lub osobistą, udziela innej osobie środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej, bądź ułatwianie użycie lub nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 10,
-
gdy udziela takich środków małoletniemu, bądź ułatwia użycie czy nakłania go niego, za kratami może spędzić nawet 20 lat.
Wakacje i czas wolny od nauki sprzyjający eksperymentowaniu z substancjami psychoaktywnymi. Młode osoby, które po nie sięgają zazwyczaj nie są świadome zagrożenia dla swojego zdrowia i życia. Część z nich chce przeżyć coś ekscytującego, dla innych to sposób odreagowania od szkoły, stresów, czy konfliktów w domu. Narkotyki pozwalają im o tym zapomnieć, dają poczucie swobody... Ale nie na długo, bo wbrew pozorom droga do uzależnienia jest bardzo krótka. Narkotyki i dopalacze są poważnym zagrożeniem, bo działają na ośrodkowy układ nerwowy i negatywnie wpływają na pracę mózgu. Nigdy nie wiadomo też, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm. Bardzo ważnym jest, aby śmiało i zdecydowanie odmawiać ich przyjęcia i nigdy nie dać się wciągnąć w ten zgubny nałóg.