Debata społeczna w Gołuchowie
Dzisiaj, w Urzędzie Gminy w Gołuchowie odbyła się debata społeczna. Szczególną uwagę zwrócono na metody, jakimi posługują się oszuści, a także sposoby uniknięcia zagrożeń. Przybliżona została również tematyka związana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Podczas debaty wyjaśniono zasady działania aplikacji "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz "Moja Komenda".
9 października br. w Urzędzie Gminy w Gołuchowie odbyła się debata społeczna, poświęcona bezpieczeństwu mieszkańców. Debatę poprowadził nadkom. Bartosz Nowicki. Udział w niej wzięli: Wójt Gminy Gołuchów Tomasz Pawlak, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pleszewie mł.insp. Paweł Sobański, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Anita Piechocka, asp.szt. Monika Lis - Rybarczyk - profilaktyk społeczny, asp. szt. Monika Kołaska – oficer prasowy, Grzegorz Lesiewicz - kierownik Biura Terenowego ZUS w Pleszewie oraz asystent PP Gołuchów - asp. Szymon Nowicki oraz dzielnicowi: asp.szt. Krystian Pawlak i asp.szt. Mariusz Taszarek. W debacie licznie wzięli udział członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z koła nr 3 w Gołuchowie.
Po oficjalnym przywitaniu gości, policjanci przeprowadzili prelekcję, w której wyjaśnili do jakich metod uciekają się oszuści, na czym polega oszustwo „na policjanta” „na wypadek”, i "na węgiel". Podkreślono, że przestępcy cały czas modyfikują swoje metody, dlatego tak ważna jest ostrożność i czujność. Podczas debaty omówione zostały przestępstwa związane z tzw. spoofingiem, czyli oszustwem, polegającym na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar. Zwrócono też uwagę na oszustwa na tzw. Blika i na przestępstwa, do których dochodzi podczas sprzedaży produktów. Na zakończenie prezentacji policjanci wyjaśnili jak uchronić się przed nieuczciwymi praktykami. Przeprowadzone spotkanie było również okazją do omówienia działania aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz „Moja Komenda”,
Przedstawiciel ZUS-u zachęcał zebranych do zakładania kont bankowych. Omówił szczegółowo, jakie świadczenia przysługują seniorom i innym grupom społecznym. Podkreślił, że pracownicy tej instutucji nie odwiedzają mieszkańców w domach, aby, np. wręczyć im świadczenia, czy żądać jakiejś sumy pieniędzy. Ostrzegał także, aby nie odpowiadać na e-maile, które tylko teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera i uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.
W dalszej części spotkania, w której mieszkańcy zadawali pytania, zostały omówione, min. statystyki, związane z przestępczością w gminie Gołuchów, a także te dotyczące zdarzeń drogowych.
Na zakonczenie, każdy uczestnik mógł zadać pytania, które szczególnie go nurtują.