Aktualności

Działania "Trzeźwość" - podsumowanie

Data publikacji 11.03.2025

Pleszewscy  policjanci wczoraj przeprowadzili działania „Trzeźwość”. Mundurowi w trakcie działań skontrolowali trzeźwość ponad 600 kierowców i zatrzymali 2 kierujących, którzy kierowali pod wpływem alkoholu.


Funkcjonariusze przeprowadzili wczoraj, 10 marca br. kolejne wzmożone działania w ramach akcji „Trzeźwość” starając się przebadać jak największą liczbę kierowców. Celem działań było wyeliminowanie z ruchu tych, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu oraz przypomnienie o konsekwencjach prawnych związanych z prowadzeniem pojazdów w stanie nietrzeźwości.

Podczas działań policjanci sprawdzili stan trzeźwości ponad 600 kierowców. Zatrzymali 2 kierowców, którzy kierowali pod wpływem alkoholu.

Jeden z nich, został zatrzymany w Bielawach. 50-letni mieszkaniec gminy Gołuchów miał 0,9 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 0,3 promila alkoholu w organizmie miał 47-letni mieszkaniec gminy Gołuchów, który został zatrzymany w Kościelnej Wsi na ul. Poligonowej.  


Przypominamy!

• W Polsce kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu są bardzo surowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila (stan po użyciu alkoholu) – grozi do 30 dni aresztu lub do 5000 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do lat trzech. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila (mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości), kierowcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 3 lat oraz utrata prawa jazdy na okres nie krótszy niż 3 lata, a nawet do 15 lat.
• 14 marca 2024 r. wszedł w życie art. 44 b Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. Wprowadza on do polskiego porządku prawnego środek karny w postaci przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub przepadku jego równowartości. Zgodnie z tym przepisem, w wypadkach wskazanych w ustawie (m.in. kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekroczyło 1,5 promila), sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym.

Powrót na górę strony