Aktualności

Spotkanie z pensjonariuszami Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie

Data publikacji 04.04.2025

Policjantki z Pleszewa spotkały się wczoraj z osobami przebywającymi w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerminie. Pensjonariusze wysłuchali porad jak nie stać się ofiarą oszustwa i jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać, aby być bezpiecznym na drodze.

Podczas spotkania (3 kwietnia br.) policjantki radziły, aby przestrzegać podstawowych zasad poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach. Przypomniały, że należy poruszać się po chodniku, a w przypadku jego braku – lewym poboczem. Zwróciły uwagę na najczęstsze przyczyny wypadków drogowych i na obowiązek  korzystania z elementów odblaskowych, podczas poruszania się poza obszarem zabudowanym.

Uczestnicy wysłuchali również porad jak nie dać się oszukać przestępcom działającym metodą  „na policjanta”, „na wypadek”, „na pracownika banku” oraz  jak zareagować na telefon od oszusta. Policjantki omówiły też oszustwa metodą "na BLIK", przestrzegając, aby nie udostępniać nikomu takiego kodu. 

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci i pracownicy innych instytucji, nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie środków czy zrobienie przelewu na rachunek bankowy. Takie sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Przestępcy prowadzą rozmowę z osobami, w taki sposób by ci wykonywali ich instrukcje. Manipulowanie, straszenie, czy zakazywanie rozmowy z kimkolwiek prowadzą ostatecznie do ogromnych strat. Po licznych apelach wiele osób już wie, jak należy się zachować. 

Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy uchronić się przed utratą gotówki:
- rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie prosi o podanie numeru PESEL,
- rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka,
- nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,
- chroń swoje dane osobowe,
- nie klikaj żadnych linków w wiadomości przesłanej SMS-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.

Powrót na górę strony