Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak skutecznie pomóc rodzinie dysfunkcyjnej?

Data publikacji 03.04.2009

s5003428Pod koniec miesiąca marca br. dzielnicowi KPP Pleszew spotkali się z pracownikami Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Pleszewie. W trakcie spotkania omówiono zasady współpracy oraz procedury postępowania z rodzinami, w których stwierdzono przemoc domową.

W dniu 27 marca 2009 w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Pleszewie przy ul. Osiedlowej 1 z inicjatywy Agnieszki Kusiak- kierownika  ośrodka odbyło spotkali się dzielnicowymi z Komendy Powiatowej  Policji w Pleszewie oraz  podkom. Roman Matuszak – kierownik Rewiru Dzielnicowych.
Celem spotkania było omówienie i zatwierdzenie do stosowania procedury postępowania z rodzinami, w których stwierdzono przemoc domową po zgłoszeniu przez KPP lub inna instytucję.
Procedura zakłada wspólne z Policją opracowanie planu działania w stosunku do rodziny, w której występuje przemoc.
Funkcjonariusz Policji podczas wprowadzenia procedury „Niebieskiej Karty” zostawi każdej rodzinie ulotki informujące o :
• możliwości skorzystania z pomocy Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej
• możliwości udziału w spotkaniach „Grupy wsparcia dla kobiet”
• możliwości udziału w programie korekcyjno – edukacyjnym dla sprawców przemocy domowej „PARTNER”
W ramach monitorowania rodziny objętej „Niebieską Kartą” dzielnicowy będzie udawał się na wizyty w środowisko rodzin dysfunkcyjnych razem z pracownikiem POIK.
Następnie pracownik POIK w celu kompleksowego objęcia rodziny pomocą również założy „Niebieską Kartę” – pomocy społecznej, która stanie się wyznacznikiem udzielanej pomocy przez Ośrodki Pomocy Społecznej.
Na zakończenie ustalono, że tylko kompleksowe podejście do rodziny, w której dochodzi do przemocy pomoże zatrzymać problem a następnie dotrzeć do istoty problemu od którego przemoc się rozpaliła, a którą mogą być : problemy ze zdrowiem psychicznym, problem z uzależnieniem któregoś z członków rodziny, problem w sytuacji socjalno – bytowej rodziny a także problem nieumiejętnego komunikowania się w rodzinie.
s5003429s5003430

Powrót na górę strony