Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Do kogo należy usuwanie śniegu z chodników...

Data publikacji 23.02.2010

rado4Śliskie i zasypane śniegiem lub błotem chodniki - szczególnie przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych - mają duży wpływ na bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych. W takich warunkach nietrudno o upadek i uszkodzenie ciała. A z usuwaniem śniegu z chodników bywa w naszym mieście różnie, bo ludzie różnie interpretują przepisy.
Taki błąd może sporo kosztować nie tylko tego, kto złamał nogę, ale i tego, który traktu pieszego nie odśnieżył…

Czyje to obowiązki?
   Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z położonych wzdłuż nieruchomości chodników jest jednym z podstawowych obowiązków właścicieli nieruchomości. Przypomnieć należy, że kwestie prawne związane m.in. z utrzymaniem budynków w należytym stanie reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994r. prawo budowlane oraz Rozporządzenie  MSWiA z dnia 1 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
   W świetle przywołanych przepisów, utrzymanie w wymaganym stanie technicznym  leży w gestii właściwego zarządczy i właściciela nieruchomości.  Tym samy ujawnienie  przez funkcjonariuszy Policji, czy strażników miejskich (gminnych) zwisających sopli lub czap śniegu , które ze względu na swój ciężar, kształt lub miejsce występowania realnie zagrażają bezpieczeństwu osób i mienia powinny być bezwzględnie  związane z  zawiadomieniem właściwego zarządcy/właściciela obiektu i zobligowaniem go do ich usunięcia.
   Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z położonych wzdłuż nieruchomości chodników jest jednym z podstawowych obowiązków właścicieli nieruchomości. Obowiązek ten ciąży w takim samym wymiarze na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych oraz jednostkach organizacyjnych i osobach posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, jak również na innych podmiotach władających nieruchomością.
   Uchylanie się od obowiązku odśnieżania terenu przyległego do domów  i prywatnych posesji stanowi wykroczenie stypizowane w art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996r.  o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Duże znaczenie przy określaniu zakresu obowiązków i odpowiedzialności ma także prawo miejscowe i uchwały podejmowane w tym zakresie.
   Jeśli w wyniku zaniedbań właściciela/zarządcy budynku spadające sople spowodują powstanie szkody majątkowej bądź uszkodzeniu ciała  przebywającej w pobliżu osobie , właściciel/zarządca obiektu może ponieść konsekwencje natury cywilno-prawnej tj. może zostać pociągnięta do odpowiedzialności na podstawie  art.  415 Kodeksu cywilnego.Konsekwencje  takie mogą  powstać także w wyniku powstania uszczerbku na zdrowiu wskutek poślizgnięcia się  lub upadku pieszego na nawierzchni, która w sposób właściwy nie została oczyszczona.
   W tym miejscu podnieść należy ,że zadania związane z respektowaniem utrzymania czystości porządku w gminach wykonują przede wszystkim  strażnicy gminni (miejscy), których głównym zadaniem ustawowym jest utrzymanie porządku  publicznego na terenie gminy.

Powrót na górę strony