Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne Świętna Wielkanocne.

Data publikacji 31.03.2010

rado4Do Świąt Wielkanocnych jest już bardzo blisko, najlepiej jest to widoczne  na ulicach i w różnego rodzaju placówkach handlowych. Pleszewscy policjanci jak zawsze przed świątecznym szczytem zakupowym  ostrzegają i apelują o rozwagę.Aby Święta Wielkanocne były dla wszystkich spokojne i bezpieczne  warto skorzystać z następujących porad:

Przedświąteczne zakupy

Wybierając się na zakupy pamiętaj, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Nie zabieraj ze sobą dużej ilości pieniędzy i zbędnych kart kredytowych. Korzystając z bankomatów wybierz urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapisuj kodu PIN na karcie bankomatowej. Idąc na zakupy zaopatrz się w torebkę na długim pasku i przewieś ją przez ramię , tak aby zawsze mieć ją „na oku”.
W czasie załatwiania zakupów unikaj miejsc zatłoczonych i nie wdawaj się w rozmowy z przygodnie napotkanymi osobami. Parkując samochód przed marketami, wybieraj tylko dobrze oświetlone miejsca, a najlepiej skorzystaj z parkingów strzeżonych. Wysiadając, pamiętaj o zamknięciu  pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów. Unikajmy również zakupów alkoholu niewiadomego pochodzenia na bazarach i targach, które mogą narazić nas na utratę zdrowia oraz wszelkiego rodzaju biżuterii i sprzętu elektronicznego, co może skutkować odpowiedzialnością karną za nieumyślne przestępstwo paserstwa.


W podróży

Zachowaj czujność na dworcach kolejowych, autobusowych, na przystankach i w środkach komunikacji miejskiej. Zwróć szczególną uwagę na swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania, łatwo możesz stać się ofiarą kieszonkowców. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się mieć przy sobie. Miły nieznajomy w podróży nie zawsze ma dobre zamiary, bądźmy ostrożni lepiej nie zawierać zbyt zażyłych przygodnych znajomości. Przed podróżą własnym autem lepiej sprawdzić jego stan techniczny i usunąć ewentualne niedociągnięcia. Jadąc gdzieś dalej lepiej wyjechać troszkę wcześniej niż nadmiernie się spieszyć. Na przerwy w podróży nie należy wybierać miejsc odosobnionych.


Zabezpiecz mieszkanie

Zamykanie okien i drzwi w naszych domach czy mieszkaniach to powinien być dobry nawyk. Nawet jeśli opuszczamy lokum na chwilę, ta chwila może wystarczyć złodziejowi aby dokonał włamania Nie opowiadaj wszystkim wkoło ,że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy za kilka dni”. Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poproś, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem sprawdź czy wyłączone są urządzenia elektryczne, zakręcone krany i zamknięte zawory wody.


Kultura w „Lany Poniedziałek"

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „lany poniedziałek" to tradycja, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne - gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy w "lany poniedziałek" zamierzają dochować tradycji aby zachować stosowny umiar i takt. Wylewanie na przechodniów wody z wiader czy rzucanie woreczkami z wodą z okien bloków lub w samochody - jest czynem zabronionym. W święta policjanci będą szczególnie dokładnie patrolować ulice i czuwać nad tym, by zwyczaj lanego poniedziałku nie przerodził się w chuligańskie wybryki.

 

Powrót na górę strony