Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Data publikacji 25.02.2013
Corocznie już w lutym Policja włącza się w inicjatywę organizowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest to „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Zasadniczym celem inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodził się pomysł obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Projekt kierowany jest do wszystkich obywateli – zarówno osób pokrzywdzonych przestępstwem jak i każdego, kto chce zwiększyć swoją wiedzę o przysługujących mu uprawnieniach oraz możliwości uzyskania pomocy w razie pokrzywdzenia przestępstwem.
Zasadniczym celem inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Cała akcja ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Tegoroczna edycja poświęcona jest problematyce zwalczania narkomanii wśród młodzieży.
Osoby pokrzywdzone - ofiary przestępstw - będą mogły uzyskać informację o przysługujących im uprawnieniach w okresie od 25 lutego do 2 marca 2013 roku w niżej wymienionych instytucjach:
Sąd Rejonowy w Jarocinie – oddział zamiejscowy w Pleszewie przy ul. Malińskiej 21b w pokoju 113 (I piętro) poprzez dyżury:
25.02.2013 (poniedziałek) w godz.16.00-18.00 J. Liberska (Kierownik Kuratorskiej Służby Sądowej - kurator specjalista)
26.02.2013 (wtorek) w godz.13.00-15.00 A. Kusiak (kierownik Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Pleszewie)
27.02.2013 (środa) w godz.13.00-15.00 A.Lech i A. Oblizajek (członkinie Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Zagrożonym, Osobom Niepełnosprawnym oraz Współpracy z Zagranicą w Pleszewie)
28.02.2013 (czwartek) A.Lech i A. Oblizajek (członkinie Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Zagrożonym, Osobom Niepełnosprawnym oraz Współpracy z Zagranicą w Pleszewie)
01.03.2013 (piątek) Bożena Lis (pracownik Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Pleszewie)
w Prokuraturze Rejonowej w Pleszewie przy Pl. Kościelnym 1 dyżurować będą:
25.02.2013 – Zastępca Prokuratora Rejonowego – M. Czyżak pok. nr 3
26.02.2013 - Prokurator Rejonowy - A. Ulatowski pok. Nr 1
27.02.2013 - Prokurator A.Głuchow – pok.nr 8
28.02.2013 - Prokurator A.Mieloszyk - pok. Nr 7
01.03.2013 - Prokurator Rejonowy A.Ulatowski – pok.nr 1
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje także o dyżurujących i jednocześnie koordynujących obchody tegorocznego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.
Na terenie województwa wielkopolskiego pomocy pokrzywdzonym przestępstwem udziela:
Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej
ul. Orła Białego 20, 62-100 Gniezno
Tel. (61) 425-57-82
www.caritas.gniezno.pl
e-mail: pokrzywdzeni@caritas.gniezno.pl
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy także na stronę internetową http://pokrzywdzeni.gov.pl z której można pobrać informatory dla pokrzywdzonych oraz wzory dokumentów mogących być pomocnymi przy dochodzeniu swoich praw.
W zawiązku z obchodami „ Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” ciekawe inicjatywy zostały przygotowane z tej okazji również przez policjantów i fachowców w Poznaniu. Między innymi Koło Nauk Penalnych „Iure et facto” organizuje w Wydziale Prawa i Administracji UAM w budynku Collegium Iuridicum Novum przy Al. Niepodległości 53 w Poznaniu:
1) wykład otwarty prowadzony przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu na temat relacji Policji z pokrzywdzonym ze szczególnym uwzględnieniem procedury przyjęcia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa,
2) wykład otwarty prowadzony przez mediatora w sprawach karnych na temat korzyści dla pokrzywdzonego płynących z mediacji w procesie karnym,
3) warsztaty pism procesowych pokrzywdzonego,
4) dyżury, w trakcie których studenci będą udzielać informacji o uprawnieniach pokrzywdzonego.