BEZPIECZNE POWROTY Z WAKACJI.
Kończą się wakacje, dodatkowo zmienia się pogoda. Dni są krótsze, może być mgła lub padać deszcz. Na jezdni pojawiają się spadające z drzew liście. Weźmy to pod uwagę, bo błędy, które popełnialiśmy na suchej, czarnej jezdni, teraz mogą doprowadzić do tego, że nasz samochód nagle wpadnie w poślizg. Wiele osób w najbliższy i w przyszły weekend wracać będzie z urlopów. Policjanci apelują o rozwagę i ostrzegają, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wzrost natężenia ruchu oraz lekceważenie przez kierujących podstawowych zasad ruchu drogowego w znacznym stopniu mogą negatywnie wpłynąć na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W związku z powyższym konieczne jest podjęcie zintensyfikowanych działań ukierunkowanych na ujawnianie i represjonowanie wykroczeń popełnianych przez uczestników ruchu drogowego.
Celem działań "Bezpieczne powroty z wakacji" jest poprawa bezpieczeństwa na głównych ciągach komunikacyjnych województwa wielkopolskiego poprzez ujawnianie i represjonowanie wykroczeń i przestępstw w ruchu drogowym przyczyniających się do powstawania zdarzeń drogowych.
Nie będzie pobłażliwości dla tych, którzy zdecydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze oraz bliskich powinno być zawsze stawiane na pierwszym miejscu. Nie dajmy się skusić namowom ludzi, którzy próbują przekonać nas, że wypicie małej ilości alkoholu nie powoduje zagrożenia, ponieważ są w błędzie. Alkohol spowalnia aktywność ośrodkowego układu nerwowego, przez co zażywający go odczuwają odprężenie, podwyższoną pewność siebie, mimo że ich mowa oraz koordynacja ruchów zostają zaburzone.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.
Tylko podczas ostatniego długiego weekendu sierpniowego (pomiędzy 15 a 19 sierpnia) doszło do 405 wypadków, w których zginęło 41 osób, a 548 zostało rannych. Policjanci zatrzymali również wówczas prawie 2,5 tys. nietrzeźwych kierowców.
Jedźmy tak, aby bezpiecznie dojechać do celu i móc podzielić się wrażeniami z wakacji z naszymi znajomymi; by nasze dzieci, wracające z nami z wakacji, spokojnie rozpoczęły rok szkolny.
Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że w ostatnich dniach wakacji na drogach całego kraju znacznie wzrasta natężenie ruchu. W bieżącym roku zakończenie wakacji przypada na dni weekendowe. Wielu z nas decyzję o powrocie z wypoczynku odłożyło na ostatnią chwilę. Znaczny ruch pojazdów w połączeniu z lekceważeniem przez kierujących podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wpływają w znacznym stopniu na stan bezpieczeństwa na drogach.
Temperatura powietrza, o wartości sięgającej nawet 30ºC, a także zapowiadane przez synoptyków w najbliższym okresie gwałtowne burze, to tylko niektóre z czynników mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nie każdy dobrze znosi podróż samochodem. Szczególnie jest ona uciążliwa dla dzieci, dlatego przed wyjazdem należy odpowiednio przygotować rodzinę i zapewnić wszystkim komfort podczas podróży.
To kilka wskazówek poprawiających bezpieczeństwo podróżowania:
- w czasie długiej podróży należy co jakiś czas przewietrzyć samochód i pamiętać o odpoczynku,
- w miarę możliwości w samochodzie utrzymywać temperaturę optymalną (20ºC – 22ºC), zbyt wysoka temperatura powoduje dyskomfort psychiczny, a kierowca staje się senny,
- dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze,
- pamiętać o włączonych światłach mijania i korzystania obowiązkowo z pasów bezpieczeństwa,
- w czasie burzy unikać zatrzymywania się pod drzewami,
- korzystać z parkingów przy stacjach benzynowych.
Ostatnie dni wakacji to przede wszystkim czas powrotów. Pamiętajmy o bezpiecznym podróżowaniu!