Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"

Data publikacji 03.09.2012
{obraz}W dniach od 3 do 7 września funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie będą realizować zadania wynikające z planu działań „Bezpieczna droga do szkoły”. Już w poniedziałek zabrzmi pierwszy szkolny dzwonek. W tym dniu nie może zabraknąć nas w pobliżu placówek oświatowych. Większa ilość patroli policyjnych pojawi się również na ulicach powiatu. Wszystko po to, by zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczną drogę do szkoły. Jak co roku we wrześniu zajmiemy się także edukacją najmłodszych.

Wakacje dobiegły końca i ponownie zabrzmiał szkolny dzwonek. W okolicach szkół i na drogach dojazdowych do nich pojawiły się dzieci, które w grupach lub pojedynczo  korzystają  z jezdni, przejść dla pieszych i poboczy. Od 3 września droga do szkoły i z powrotem, stała się stałym elementem w życiu każdego ucznia, aż do następnych wakacji.

Niestety, ta droga do szkoły nie zawsze bywa  bezpieczna. Późna pora, nieoświetlona jezdnia, nieuwaga i nieroztropność uczniów – te elementy sprzyjają wypadkom. Najbardziej zagrożone są dzieci w dużych aglomeracjach, gdzie wciąż rosnąca liczba pojazdów sprawia, że przejście na drugą stronę ulicy jest nierzadko prawdziwym wyzwaniem. Z kolei w niewielkich miejscowościach, o małym natężeniu ruchu, dzieci nie dostrzegają zagrożeń, bo rzadziej się z nimi stykają, nie są na nie dostatecznie wyczulone, a takie uśpienie uwagi może być bardzo niebezpieczne. Błędy popełniane w ruchu drogowym przez najmłodszych często wynikają z etapu ich rozwoju. Młodsze dzieci nie są w stanie podzielić swojej uwagi, koncentrują się tylko na jednej sprawie, rozmowie albo zabawie, nie rozumieją zagrożeń występujących w ruchu drogowym, mimo że znają niektóre zasady ruchu, nie stosują ich  na drodze oraz mają duże trudności ze zlokalizowaniem źródła dźwięku, oceną odległości i prędkości pojazdów.

Zadbajmy więc, aby droga do szkoły była dla wszystkich dzieci bezpieczna!

Dorośli powinni dać  najmłodszym dobre, prawidłowe wzorce. Należy pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę do jego szkoły i drogę powrotną do domu. Trzeba uczyć dzieci, że przez jezdnię można przechodzić tylko w miejscach dozwolonych, w sposób bezpieczny i rozsądny. Rodzice powinni zwracać uwagę na ubiór  dzieci i wyposażyć ich w plecaki, które posiadają widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

Należy nieustannie przypominać dziecku, aby zawsze było skoncentrowane na tym, co się wokół niego dzieje. Nie można pozwalać dziecku słuchać muzyki czy korzystać z telefonu komórkowego, gdy idzie pieszo do szkoły. Pamiętajmy, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, dziecko do 7 roku życia może korzystać  z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.

Idąc z dzieckiem, zwłaszcza trzymając je za rękę, dorosły idzie od strony jezdni, aby dziecko było jak najdalej od jej krawędzi.

Dowożąc dziecko do szkoły należy pamiętać, aby  nie stawać pojazdem na przejściach dla pieszych lub w takich miejscach, które powodowałyby  utrudnienia w bezpiecznym pokonaniu jezdni przez inne dzieci. Nie należy  dokonywać postoju pojazdu także tam, gdzie całkowicie lub w znacznym stopniu ograniczona jest widoczność dla innych użytkowników drogi.

Odwożąc dziecko do szkoły samochodem należy dopilnować, aby  miało zapięte pasy bezpieczeństwa lub było przewożone w odpowiednim foteliku ochronnym.

Nie jest możliwe, by każdy z rodziców osobiście odprowadzał swoje pociechy do szkoły,  muszą więc po prostu ufać, że droga, którą dzieci przemierzają jest jednak bezpieczna.

Apel do rodziców: Przypominajcie swoim  dzieciom o zasadach bezpieczeństwa  na  drodze!
Apel do kierowców: Zachowujcie  szczególną ostrożność  podczas jazdy w rejonach  szkół i przedszkoli!

Powrót na górę strony