Policja o sprawie dowiedziała się od mieszkańca Gołuchowa, który w dniu 14 października 2012 roku o godz. 14.35 telefonicznie powiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie o tym, że w Gołuchowie jeden z mieszkańców znęca się nad psem w ten sposób, że uderzył psa a następnie zakopał go w ogrodzie bezpośrednio sąsiadującym z budynkiem w którym zamieszkuje. Po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast na miejsce udali się funkcjonariusze Posterunku Policji w Gołuchowie, którzy na miejscu w rozmowie z właścicielem psa ustalili, że ten z uwagi na fakt, iż pies nie chciał jeść uderzył go metalową rurką a następnie zakopał w ogrodzie. W chwili gdy mężczyzna wskazał miejsce zakopania psa i łopatą zaczął go odkopywać, pies wyskoczył i oddalił się w kierunku pobliskiego lasu. Na miejscu wykonano czynności zawiązane ze zgłoszeniem w toku których między innymi poddano badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, właściciela psa - wynik badania 1,33 mg/l. W dniu następnym po uzyskaniu informacji, że pies powrócił do miejsca zamieszkania natychmiast na miejsce udał się funkcjonariusz Posterunku Policji w Gołuchowie wraz ze Strażnikiem Gminnym oraz lekarzem weterynarii, który po zbadaniu psa stwierdził obrażenia. Decyzją Wójta Gminy Gołuchów wynikającą z Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, pies został odebrany właścicielowi i przekazany do Miejsca Doraźnego Przetrzymywania Zwierząt w Gołuchowie. Posterunek Policji w Gołuchowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pleszewie w przedmiotowej sprawie wszczął postępowanie przygotowawcze o popełnienie przestępstwa określonego w art. 35 ust. 2 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.
Art. 35. 1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4, albo znęca się nad nim w sposób określony w art. 6 ust. 2,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa ze szczególnym okrucieństwem,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, sąd może orzec przepadek zwierzęcia, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2, sąd orzeka przepadek zwierzęcia
- jeżeli sprawca jest jego właścicielem.
4. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa.
5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 25 zł do 2.500 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.