Pleszewskie obchody Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki.
Data publikacji 23.05.2014
Serdecznie zapraszamy młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na Ogólnopolski Głos Profilaktyki organizowany w dniu 14 czerwca br. Tego dnia swoje poparcie dla życia bez uzależnień będą mogli wyrazić mieszkańcy wszystkich większych miast w Wielkopolsce. Ogólnopolski Głos Profilaktyki organizowany jest w ramach programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty".
Tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki odbędą się na pleszewskim rynku. Rozpoczną się (w całej Polsce) 14 czerwca br. o godz. 15.30 od przeprowadzenia happeningu „Przestańmy biec!”, który polegać będzie na przemieszczaniu się młodzieży wokół pleszewskiego rynku. Młodzież trzymać będzie ponad głowami przygotowane wcześniej kartony z dwustronnie napisanymi hasłami, promującymi modę na życie bez uzależnień. Ponadto młodzież uczestnicząca w spotkaniu będzie rozdawać przechodniom naklejki z napisem „Ogólnopolska Noc Profilaktyki – moda na życie bez uzależnień”. O godz. 15.55 zostanie odczytana odezwa społeczności PaT, a o godz. 16.00 odbędzie się zryw „Wolne serca”, trwający 60 sekund. W tym czasie zebrana młodzież położy prawą rękę na sercu i będzie wybijać wspólnie jego rytm.
przykładowe hasła:
Zwolnij - nie musisz biec!
To Ty wybierasz
Ile trwa życie?
Miej oczy otwarte
Warto żyć na trzeźwo!
Narkotyk=samotność
Po co brać?
Żyj wolny!
Moda na życie!
W godz. 16.00 – 17.00 na pleszewskim rynku odbędą się pokazy ratownictwa medycznego, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokaz sprzętu strażackiego. Każdy uczestnik będzie mógł założyć alko-gogle, aby przekonać się na własne oczy, co dzieje się z kierowcą, który znajduje się pod wpływem alkoholu. Po w/w pokazach odbędzie się spotkanie w KPP w Pleszewie, gdzie młodzież będzie miała, m.in. okazję obejrzenia krótkich prezentacji nt. ksenofobii, wzmocnienia postawy asertywnej i właściwych zachowań, obojętności społecznej i zagrożeń ze strony alkoholu oraz substancji psychoaktywnych.
Codziennie w wyniku uzależnienia od środków psychoaktywnych jakaś młoda osoba traci życie, traci to co najważniejsze! Czy możemy wpłynąć na choćby jedno istnienie ludzkie? Czy możemy wpłynąć na choćby jedno życie!
Jesteśmy pewni, że tak! Jedno życie wystarczy, aby być pewnym, że warto działać! Stąd potrzeba włączania się w promowanie mody na życie wolne od uzależnień. Mody na życie zgodne z normami społecznymi i troską o to co najważniejsze – bezpieczeństwo własne i najbliższych!
Ty także możesz to zrobić wyrażając swój głos, głos profilaktyki!
Szanowni Państwo,
Wojewodowie, Marszałkowie, Kuratorzy Oświaty
Komendanci jednostek organizacyjnych Policji
Prezydenci i Burmistrzowie miast
Starostowie Powiatów
Wójtowie Gmin
Radni, Samorządowcy, Pełnomocnicy, Koordynatorzy i Wolontariusze
działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego i profilaktyki uzależnień
ODEZWA SPOŁECZNOŚCI PaT
do wszystkich pokoleń, grup zawodowych i społecznych
Społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” zaprasza Państwa do ogólnopolskiego zrywu wzmocnienia twórczej profilaktyki.
Wykonajmy przez 60 sekund wspólny gest na rynkach i placach miast i miasteczek, wielkich aglomeracji i maleńkich wsi – każdy na miarę swoich możliwości – razem – we wspólnocie obywatelskiej i społecznej – w tym samym czasie w całym kraju – 14 czerwca 2014 roku punktualnie o godz. 16.00.
Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm „Wolnych serc”. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą.
Tylko 60 sekund! Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo.
Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe popołudnie, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie.
W imieniu społeczności PaT
insp. Grzegorz Jach
Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji
ds. promocji bezpieczeństwa publicznego
i współpracy z organizacjami pozarządowymi