W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.
Data publikacji 27.06.2014
Ponad 100 uczniów ze szkoły w Gołuchowie i Kowalewie wzięło udział w spotkaniu, zorganizowanym przez pleszewskich policjantów wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej z Pleszewa i ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Pleszewa oraz Gołuchowa. Dzieci uczyły się podstawowych zasad bezpiecznego zachowania podczas wakacyjnego wypoczynku. Akcja edukacyjna tuż przed końcem roku szkolnego została zorganizowana nad gołuchowskim zalewem.
W środę policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Pleszewa i Gołuchowa oraz funkcjonariuszami Straży Miejskiej zorganizowali spotkanie z dziećmi i młodzieżą pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gołuchowie oraz Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie bardzo licznie zgromadzili się na gołuchowskiej plaży.
W I części spotkania policjantki przypomniały dzieciom o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, m. in. o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, gdy np. w pobliżu nie ma chodnika, co trzeba zrobić by bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni i dlaczego warto nosić elementy odblaskowe. Funkcjonariuszki zwróciły uwagę uczniów na ostrożne zachowanie się w kontaktach z osobami nieznajomymi i na zasady, których należy przestrzegać podczas pobytu w domu czy na podwórku. Na koniec przypomniały dzieciom numery alarmowe do służb ratunkowych.
Funkcjonariuszka Straży Miejskiej Dorota Żarnowska uczyła, co należy zrobić w przypadku wystąpienia sytuacji wymagającej interwencji odpowiednich służb. Przypomniała również uczestnikom spotkania o konieczności utrzymania porządku i czystości w miejscu publicznym, m.in. na ulicy, w parku czy na plaży.
II część spotkania dotyczyła bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych. Prelekcje z młodzieżą przeprowadził Dominik Kołaski – ratownik medyczny i wodny oraz ratownik wodny Maciej Stencel. Apelowali o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. Zwrócili uwagę na zasady bezpiecznej kąpieli i najczęstsze przyczyny utonięć. Ratownicy podkreślili, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Statystyki niestety nie są sprzyjające.
W maju i czerwcu br. w całej Polsce utonęło już ponad 100 osób, a w roku ubiegłym – 709. WOPR-owcy dali również cenne wskazówki w przypadku, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy. Dzieci dowiedziały się jak zachować się w przypadku szoku termicznego, skurczu czy udaru cieplnego. Jako ciekawostkę przybliżyli uczestnikom drogę do zostania ratownikiem wodnym i stopnie obowiązujące w ratownictwie.
Ratownicy WOPR-u przygotowali też dla uczniów część pokazową z wieloma atrakcjami. Każdy mógł z bliska obejrzeć sprzęt, z którego na co dzień korzystają, tj. koło ratunkowe, rzutki i pasy ratunkowe oraz sprzęt medyczny. Uczniowie mieli okazję rzucić rzutką, służącą do ratowania osoby poszkodowanej, a dzięki uprzejmości prezesa gołuchowskiego oddziału WOPR-u Kazimierza Radomskiego, uczestnicy spotkania pod czujnym okiem ratowników mogli płynąć łodzią wiosłową i motorową.
Ratownicy WOPR-u przygotowali też dla uczniów część pokazową z wieloma atrakcjami. Każdy mógł z bliska obejrzeć sprzęt, z którego na co dzień korzystają, tj. koło ratunkowe, rzutki i pasy ratunkowe oraz sprzęt medyczny. Uczniowie mieli okazję rzucić rzutką, służącą do ratowania osoby poszkodowanej, a dzięki uprzejmości prezesa gołuchowskiego oddziału WOPR-u Kazimierza Radomskiego, uczestnicy spotkania pod czujnym okiem ratowników mogli płynąć łodzią wiosłową i motorową.
Młodzi słuchacze zajęć wskazywali, że spotkanie było ciekawe i pouczające. Mamy nadzieję, że zasady bezpieczeństwa dzieci będą wykorzystywały w praktyce.
Poniżej przedstawiamy zasady, które pomogą nam bezpiecznie wypoczywać nad wodą i w górach.
Zasady bezpiecznej kąpieli:
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna,
2. Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni),
4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr,
5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi,
6. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych,
7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę",
8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów),
9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło,
10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,
11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby,
12. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm,
13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje,
14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie,
16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo,
17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne,
18. Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.
Zasady bezpiecznego wypoczynku w górach.
1. Zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu. Zanim jednak wyruszymy w trasę przydadzą się przewodniki i mapy turystyczne do zaplanowania wycieczki. Trzeba bowiem poznać przebieg wybranego szlaku, sieć schronisk turystycznych w pobliżu trasy, oszacować czas marszu. Przyda się też informacja o lokalizacji szałasów, schronów, koleb i leśniczówek - stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody.
2. W plecaku przede wszystkim powinien znaleźć się telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią i zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985.
3. Pomimo, że to lato - zabieramy czapkę i rękawiczki, szalik, zapasowe skarpety, koszulę i płaszcz przeciwdeszczowy. Nie zapominamy o podręcznej apteczce, latarce i zapałkach.
4. Wychodząc, nie zapomnij o nakryciu głowy. W górach łatwo o udar cieplny nawet w pochmurne dni.
{obraz}
{obraz}