Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Dopalacze niszczą życie" - prelekcja dla gimnazjalistów z Kowalewa.

Data publikacji 24.09.2015
{obraz} Wczoraj w Zespole Szkół Publicznych w Kowalewie policjantki z pleszewskiej komendy spotkały się z uczniami. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych. Z dziećmi klas IV-VI rozmawiano, m.in. o bezpieczeństwie na drodze i cybeprzemocy. Gimnazjaliści natomiast dowiedzieli się jakie są skutki zdrowotne i prawne zażywania dopalaczy. Spotkanie odbyło się w ramach programu profilaktycznego pn. „Dopalacze niszczą życie”.

23 września br. w Zespole Szkół Publicznych w Kowalewie odbyło się spotkanie z uczniami klas IV – VI oraz gimnazjalistami.

Z młodszymi uczniami policjantki rozmawiały o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, m.in. przypomniały o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Dzieci dowiedziały się z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w codziennym życiu, zarówno w tym realnym, jak i wirtualnym.  Przestrzegały przed nawiązywaniem kontaktów z nieznajomymi osobami i radziły jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Tematem przewodnim spotkania z gimnazjalistami było hasło „Dopalacze niszczą życie”. Jest to program opracowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu, skierowany przede wszystkim do młodzieży, by chronić ją przed zgubnymi skutkami jednej z najgorszych plag współczesnego społeczeństwa, jakim są dopalacze. Żeby walka ta była skuteczna w programie współdziałać będzie wiele podmiotów i grup społecznych. Są to przede wszystkim pedagodzy i psychologowie placówek oświatowych, rodzice, pracownicy służby zdrowia, a także przedstawiciele instytucji zaangażowanych w projekt pod nazwą „Obserwatorium zagrożeń dla ludzi młodych”.

Pierwszym etapem spotkania była prelekcja na temat szkodliwości zażywania dopalaczy. Zwrócono uwagę na konsekwencje prawne i zdrowotne. Podkreślono, że już pierwsze zażycie tych szkodliwych substancji, może uzależnić, a także doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Następnie młodzież obejrzała film pn. „Dopalacze niszczą życie”, który ukazuje tragiczne losy młodych ludzi, zażywających te szkodliwe substancje.

Nowy program jest realizowany m.in. poprzez organizowanie spotkań z młodzieżą, włączanie młodych ludzi w twórczą profilaktykę rówieśniczą, w tym także z udziałem grup PaT. Inicjatorzy projektu przewidują przeprowadzenie w szkołach konkursów dotyczących szkodliwego wpływu dopalaczy i narkotyków, dzięki czemu to właśnie sama młodzież promować będzie modę na życie wolne od uzależnień. Program ma także na celu przekazanie wiedzy na temat konsekwencji zdrowotnych, psychologicznych, społecznych i prawnych zażywania substancji zastępczych i środków odurzających oraz wskazanie sposobów zapobiegania istniejącym zagrożeniom.
 
 {obraz}
 {obraz}
 {obraz}
 {obraz}
 {obraz}
 {obraz}
 
Powrót na górę strony