Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

Data publikacji 07.01.2019

Już niebawem rozpocznie się zimowy wypoczynek, dlatego przedstawiciele służb ratunkowych odwiedzają dzieci z przedszkoli i szkół z terenu powiatu. W poniedziałek policjantka, ratownik medyczny, ratownik wodny i strażak odwiedzili dzieci z przedszkola w Choczu.

W poniedziałek 7 stycznia br. policjantka z pleszewskiej komendy asp. Monika Lis-Rybarczyk, ratownik medyczny Dominik Kołaski, strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleszewie Jakub Kostrzewski i ratownik WOPR Eliasz Solarczyk spotkali się z dziećmi w przedszkolu w  Choczu. Tematem zajęć było bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku.

Przypomniano dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie zabaw na śniegu i zwrócono uwagę jak ubrać się adekwatnie do pogody. Podkreślono, aby dzieci nie rzucały śnieżkami w inne osoby, okna, czy samochody. Omówiono jak należy zachowywać się na stokach narciarskich. Przestrzegano dzieci przed wejściem na zamarznięte jeziora, rzeki lub innego rodzaju „dzikie” lodowiska. 

Prowadzący spotkanie przypomnieli jak należy się zachowywać kiedy mamy do czynienia z obcą osobą. Podkreślono, aby nie podawać adresu zamieszkania, nie przyjmować od nieznajomych osób słodyczy i nie wsiadać do ich samochodu.

Nie  zabrakło także powtórki podstawowych zasad i przepisów ruchu drogowego. Skupiono się na prawidłowym przechodzeniu przez przejście dla pieszych oraz stosowaniu się do sygnalizacji świetlnej. Przypomniano również, że mimo zielonego światła na wyznaczonym przejściu dla pieszych należy się rozglądać, żeby widzieć co dzieje się na drodze.

Często dochodzi do zdarzeń drogowych właśnie na wyznaczonych przejściach dla pieszych. Dlatego już od najmłodszych lat należy wpajać dzieciom jak ważne jest rozejrzenie się, zanim wejdziemy na jezdnię bez względu na to czy na przejściu dla pieszych jest sygnalizator świetlny czy też go nie ma. 

Na zajęciach dzieci poznały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, np. w przypadku odmrożeń, złamań, utraty przytomności i hipotermii. Dzieci przypomniały sobie numery alarmowe i uczyły się jak poinformować odpowiednie służby o zdarzeniu.

Aby zajęcia nie były tylko teorią, dzieci mogły zapoznać się z zimowym „sprzętem”, a nawet lepiły z waty bałwana. Miały okazję wybrać dla lalki ubrania odpowiednie do pogody. Do przeprowadzenia zajęć wykorzystano prezentację multimedialną, obrazującą podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku.

 

Powrót na górę strony