Spotkanie z seniorami w CWIO
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie uczestniczyli w spotkaniu z seniorami, które odbyło się w poniedziałek w pleszewskim Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich. Celem spotkania było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą. Na podstawie przykładów podanych przez policjantów, seniorzy dowiedzieli się, min. jak nie stać się ofiarą oszustów działających metodą “na policjanta CBŚ” oraz ,,administratora".
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne. Dlatego policjanci z pleszewskiej komendy uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o zwykłych środkach bezpieczeństwa. Tym razem funkcjonariusze mieli okazję spotkać się z seniorami w pleszewskim Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich.
W spotkaniu tym uczestniczyła policjantka, zajmująca się profilaktyką społeczną, oficer prasowy, dzielnicowy z pleszewskiej komendy i przedstawiciel ZUS-u.
Policjanci przekazali seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, policjanta CBŚ” czy „na administratora”. Zwrócili uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Pamiętajmy też, że Policja nie prosi o pieniądze oraz nie przekazuje przez telefon informacji na temat prowadzonych akcji policyjnych.
Wyjaśniono równiez, jak nie paść ofiarą oszustów, którzy włamują się na portal społecznościowy Facebook, a następnie przejmują Messengera. Za pomocą tego komunikatora wyłudzają pieniądze, jest to tzw. oszustwo na BLIKa. Pamiętajmy, aby nikomu nie udostępniać kodu BLIK, ponieważ możemy stracić oszczędności całego życia. Ważne też, by nie klikać w linki, otrzymane od innych uzytkowników Internetu.
W drugiej części spotkania, policjanci omówili zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podkreślili, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które często ratują życie i zdrowie. Uczestnicy spotkania mogli się zapoznać z zasadami obowiązującymi podczas przechodzenia przez jezdnię. Pamiętajmy, że pieszy, który korzysta z przejścia dla pieszych ma pierwszeństwo, natomiast nie zwalnia nas to z zachowania szczególnej ostrożności. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy się zatrzymać, rozejrzeć się w lewo, prawo, lewo i jeśli upewnimy się, że nic nie nadjeżdża, możemy przejść.
Przedstawiciel ZUS-u wymienił, jakie świadczenia przysługują seniorom i wyjaśnił, jak je uzyskać. Podkreślił też, że przedstawiciele ZUS-u nie odwiedzają seniorów w ich domach, dlatego należy zachować czujność, gdy do naszych drzwi pukają osoby, podające się za przedstawicieli instytucji społecznych. Warto pamiętać, że wtedy najprawdopdobniej mamy do czynienia z oszustami.
Na zakończenie przybliżono uczestnikom spotkania aplikacje Moja komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Spotkanie to przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.