Debata społeczna z uczniami na temat narkotyków i uzależnień
Policjanci zorganizowali debatę społeczną, dotyczącą narkotyków i uzależnień. Spotkanie odbyło się piątek w I Liceum Ogólnokształcącym w Pleszewie. Najważniejszym celem debaty było zwiększenie świadomości młodzieży o zagrożeniach, związanych z zażywaniem narkotyków, dopalaczy, innych środków psychoaktywnych oraz o konsekwencjach ich zażywania i zachowania niezgodnego z prawem. Podczas debaty była również mowa o społecznych i psychologicznych skutkach uzależnień.
W piątek 2 lutego br. przed południem w I Liceum Ogólnokształcącym w Pleszewie odbyła się debata społeczna, której organizatorem był Komendant Powiatowy Policji w Pleszewie, mł. insp. Tomasz Mimier. W spotkaniu wzięła udział p. Lilla Deleszkiewicz - dyrektor I LO w Pleszewie, nauczyciele oraz młodzież z klas pierwszych i drugich z I LO w Pleszewie.
W debacie społecznej udział wzięli zaproszeni goście: psycholog z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim kapitan Michał Łuczkanin i asp.szt. Monika Lis-Rybarczyk – profilaktyk społeczny z pleszewskiej komendy. Debatę poprowadził nadkom. Bartosz Nowicki.
Komendant Powiatowy Policji w Pleszewie mł. insp. Tomasz Mimier oraz dyrektor szkoły - Lilla Deleszkiewicz powitali oficjalnie przybyłych gości. Komendant przedstawił cel debaty, a następnie głos zabrała asp. szt. Monika Lis-Rybarczyk, która omówiła skalę zjawiska, aspekty prawne i odpowiedzialność karną nieletnich za popełnione czyny karalne, a także objawy zatrucia i skutki uboczne zażywania środków odurzających i psychoaktywnych. Z kolei, psycholog kapitan Michał Łuczkanin omówił społeczne i psychologiczne skutki uzależnień. Na prezentacji pokazał także jak wygląda mózg osoby, która zażywa środki narkotyczne, a także opisał wygląd zewnętrzny i sposób zachowania osoby uzależnionej. Opowiedział też uczniom jak wygląda zakład karny i jakie panują w nim warunki.
W drugiej części debaty, przyszedł czas na zadawanie pytań. Młodzież uzyskała odpowiedzi na nurtujące je pytania, związane, min. z używkami i odpowiedzialnością karną za popełnione czyny.
Przeprowadzona debata miała na celu pokazać młodym ludziom, jakie zagrożenie dla życia i zdrowia wywołują środki odurzające i psychoaktywne, jakie są konsekwencje prawne oraz przybliżyć problematykę związaną z uzależnieniami.